Skóra jest największym organem w ciele. Chroni przed chorobami i infekcjami, reguluje temperaturę, a nawet wspomaga produkcję witamin. Utrzymanie zdrowej skóry ma kluczowe znaczenie dla urody i ogólnego stanu zdrowia, nawet jeśli większość z nas interesuje się tym, jak zachować zdrowy wygląd skóry, a nie naprawdę.

Najlepszym sposobem, aby skóra wyglądała zdrowo – młodą, jasną, promienną, elastyczną, miękką i pozbawioną zmarszczek – jest trzymanie się z dala od słońca.

 

Promienie ultrafioletowe (UV) ze słońca powodują zdrowo wyglądającą opaleniznę, ale wyrządzają skórze wiele szkód pod względem pigmentacji, oparzeń słonecznych i utraty elastyczności. Mogą one prowadzić do przedwczesnego starzenia się w postaci zmarszczek, drobnych linii, zwiotczenia, ciemnej skóry, nierównego kolorytu, utraty przezierności, rozszerzonych porów i suchości. Nawet najlepsze z genetyki, miejscowe zabiegi rozjaśniania skóry i doustne suplementy skóry na niewiele się zdadzą, jeśli opala się bezlitośnie i regularnie.

Chronienie przed słońcem pomaga, ale jeśli nie możesz tego uniknąć, musisz upewnić się, że używasz kremu przeciwsłonecznego. Jest to szczególnie ważne, jeśli przebywasz na słońcu przez dłuższy czas.

Zakładając, że już rozsądnie podchodzimy do ekspozycji na słońce, jak możemy dalej poprawiać stan naszej skóry? Wiemy, że niektóre suplementy doustne są skuteczne dla dobrego zdrowia skóry, ale jakie są te suplementy i jak skuteczne są?

 

 

Pierwszą grupą byłyby witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego narządu.

Witaminy i minerały, które mogą wpływać na zdrowie skóry, obejmują kompleks B, zwłaszcza B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i B12 (cyjanokobalamina). Wiadomo, że jawne niedobory witamin B1 i B2 powodują szczególne formy zapalenia skóry (rodzaj zapalenia skóry). Niedobór witaminy B12 jest szczególnie szkodliwy dla neuronów i szybko dzielących się komórek, w tym komórek skóry.

Oprócz witamin z grupy B, na zdrowie skóry wpływa również niedobór witaminy C, żelaza i miedzi. Wszystkie trzy są ważne dla syntezy kolagenu, kluczowego białka strukturalnego w skórze, które wypełnia skórę i nadaje jej koloryt.

Witamina A ma kluczowe znaczenie dla normalnego cyklu życia komórek skóry. Niedobór witaminy A powoduje, że skóra staje się sucha, delikatna i skłonna do zmarszczek. Z drugiej strony nadmierne spożycie witaminy A może powodować poważną toksyczność i należy go unikać.

Witaminy C i E oraz beta-karoten są reklamowane jako przeciwutleniacze, które redukują wolne rodniki. (Wolne rodniki powodują degenerację i starzenie się skóry.) Jednakże, chociaż wolne rodniki i rola antyoksydantów są niekwestionowane, wyniki kliniczne nie zostały jednoznacznie udowodnione, czy suplementacja witamin i innych mikroelementów poprawia jakość skóry i przeciwdziała procesowi starzenia.

Nadmierne dawki mogą być tak samo szkodliwe jak niedobory, dlatego najlepiej przestrzegać zalecanej dziennej dawki (RDA).

 

 

 

Suplementy doustne powinny iść w parze z aplikacjami miejscowymi – kremy z filtrem co najmniej SPF 30, kremy (najlepiej ze środkami wybielającymi skórę) i nawilżacze (najlepiej ze środkami rozjaśniającymi skórę). W porównaniu z aplikacjami miejscowymi działanie suplementów doustnych jest wolniejsze i bardziej subtelne. Konsumenci muszą realistycznie podchodzić do swoich oczekiwań, ponieważ rezultatów na pewno nie zobaczymy za 7 dni lub 2 tygodnie.

 

Rekomendujemy holistyczne podejście do zdrowia skóry, obejmujące:

* Zdrowa zbilansowana dieta obejmująca wszystkie grupy żywności oraz witaminy, minerały i mikroelementy.

* Zachowaj szczęśliwy pozytywny nastrój. Jest dobrze udokumentowane, że niektóre choroby skóry – takie jak trądzik i egzema – występują częściej wśród osób zestresowanych.

* Jeśli palisz, rzuć palenie. Dym powoduje powstawanie wolnych rodników, uszkadza mikrokrążenie skóry, a także powoduje przebarwienia zębów i inne przebarwienia.

* Zminimalizuj ekspozycję na słońce i codziennie używaj dobrego kremu przeciwsłonecznego.